کاشی معقلی

کاشی معقلی چیست؟ (راهنمای خرید کاشی معقلی در تهران)

کاشی معقلی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ این سوال از جمله پرسش های متداولی به حساب می آید که افراد طی بازه های زمانی مختلف با آن مواجه می شوند. به صورت کلی، از قرن چهارم و پنجم هجری، کارشناسان برای زیبا تر کردن نمای ساختمان ها از روش های خاصی همچون درج چینی آجری استفاده می کردند. آنها برای تکمیل کار خود و افزایش سطح زیبایی نما، محصولی با نام کاشی معقلی را نیز به کار می گرفتند. امروز ما قصد داریم تا چیستی این کاشی و نکات مهم برای استفاده از آن را زیر ذره بین ببریم. پس با ما همراه شوید.

کاشی معقلی چیست؟

بیایید کارمان را با پاسخ به یک سوال مهم و پر اهمیت شروع کنیم: کاشی معقلی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ به صورت کلی، کاشی های معقلی به محصولات کوچک و ریزی گفته می شوند که یک الگوی خاص را پیاده سازی می نمایند. آنها با قرار گرفتن در کنار یکدیگر، می توانند یک طرح بزرگ و فوق العاده را پیاده سازی نمایند. جالب است بدانید که این تکنیک محبوب کاشی کاری با آجر نما همخوانی داشته و خیلی از افراد این طرح ها را همگام با یکدیگر پیاده سازی می نمایند.

کاشی معقلی یکی از کاشی های سنتی و قدیمی ایرانی به حساب می آید که افراد طی بازه های زمانی مختلف آن را به کار می گرفته اند. در زمان های قدیم به کاشی هایی که با خطوط کوفی مزین شده اند، معقلی می گفتند. آنها برای تزیین سطوح و افزایش میزان زیبایی نما در بازه های زمانی مختلف مورد استفاده قرار می گرفتند. در حال حاضر این مدل از انواع کاشی دسته بندی های مختلفی داشته و شما می توانید آن را در پروژه های متنوعی به کار گیرید. خرید بهترین مدل های کاشی مسئله ای مهم به حساب می آید که نمی توان به راحتی از آن گذر کرد.

کاشی معقلی چه ویژگی هایی دارد؟

انواع کاشی معقلی یک سری ویژگی های خاص را در خود جای داده و همین مسئله هم محبوبیتشان را چند برابر کرده است. تلفیق این کاشی با آجر هنگام طراحی نما، مزایای زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت. با ترکیب این کاشی و انواع آجر شما می توانید از پریدن و خرد شدن لعاب تا حد قابل توجهی جلوگیری نمایید. همین مسئله هم باعث شده تا خیلی از افراد به این تکنیک محبوب در کاشی کاری علاقه نشان دهند. جدا از این مسئله، این کاشی با خطوط مورب طراحی شده و می تواند یک الگوریتم فوق العاده را پیاده سازی نماید.

فقط کافی است به نمونه عکس کاشی معقلی توجه کنید. اگر به عکس های منتشر شده برای این کاشی دقت نمایید متوجه ویژگی های خاص و طراحی فوق العاده این کالا خواهید شد. البته که کاشی های خاصی همچون معقلی برای پیاده سازی به مهارت و تخصص زیادی نیاز دارند. هرکسی نمی تواند نسبت به اجرای طرح های مربوط به این کاشی اقدام نماید و همین مسئله هم استفاده از کارشناسان مجرب و متخصص برای استفاده از این کاشی را به مسئله ای مهم و کلیدی تبدیل کرده است.

مراحل ساخت این کاشی

کارشناسان برای طراحی و ساخت کاشی معقلی باید یک سری مراحل خاص را پشت سر بگذارند. همه این مراحل اهمیت زیادی داشته و پروسه ایجاد کاشی را تحت تاثیر خود قرار می دهند. اولین مرحله ایجاد این کاشی به طراحی اشاره دارد. هرچه طراحی کاشی شما بهتر شود، بازدهی این پروسه هم بالا تر خواهد رفت. متخصصان باید طرح را تصور کنند و آن را روی کاغذ بیاورند. معمولا از طرح های سنتی و کلاسیک برای ایجاد این مدل از انواع کاشی استفاده می شود.

در مرحله بعد آنها باید رنگ را تفکیک کنند و کاشی های موجود را برش بزنند. کاشی ها بر اساس ابعاد محاسبه شده در چندین دسته بندی مختلف تقسیم شده و به تکه های کوچک تری می رسند. سومین مرحله به حمیل اشاره دارد. در این مرحله کارشناسان کاشی های برش خورده را به یک قالب معکوس منتقل می نمایند تا بتوانند به راحتی موقعیت مناسبی را برای پیاده سازی آن پیدا نمایند. در این نقطه پروسه ساخت کاشی های معقلی به اتمام رسیده و شما می توانید نسبت به تهیه آنها اقدام نمایید. البته که ما این مراحل را خیلی ساده و سر راست مورد بررسی قرار دادیم. قطعا مراحل مورد نیاز برای ایجاد این کاشی، پیچیده و تخصصی هستند.

تاریخچه استفاده از کاشی معقلی

تا امروز افراد زیادی از ما سوال پرسیده اند که کدام دوره از حکومت های ایرانی موفق شد کاشی معقلی را کشف کند؟ بر اساس اسناد و مدارک موجود، تیموریان اولین حکومت ایرانی پس از اسلام به حساب می آید که از نما هایی همچون هفت رنگ و معرق در طراحی کاشی های خود استفاده نموده است. فقط کافی است به نمای مسجد جامع گوهرشاد مشهد توجه داشته باشید تا ویژگی های فوق العاده این کاشی و سبک فوق العاده آن را مورد بررسی قرار دهید.

مزایای استفاده از کاشی معقلی در نما

به نظر شما مهم ترین مزیت استفاده از کاشی معقلی در طرح ها و نما های مختلف چیست؟ اصلا کارشناسان چرا باید نسبت به استفاده از این کاشی اقدام نمایند؟ در مقایسه با سایر تکنیک های کاشی کاری، این محصولات کم هزینه بوده و استفاده از آنها بازدهی مطلوبی را در اختیارتان می گذارد. جدا از این مسئله، کارشناسان می توانند طی مدت زمان کوتاه تری نسبت به پیاده سازی طرح های مربوط به کاشی معقلی اقدام نمایند. یعنی برای استفاده از این کاشی شما نیازی به زمان یا بودجه زیاد نخواهید داشت! جدا از همه این موارد، کاشی های معقلی طول عمر بالایی دارند.

این محصولات برای مدت زمان زیادی سالم مانده و شما می توانید آنها را با خیال راحت مورد استفاده قرار دهید. به خاطر داشته باشید که قرار گرفتن کاشی معقلی و آجر کنار یکدیگر می تواند طرح و نقش فوق العاده ای را برای شما رسم نماید. همین مسئله هم باعث شده تا خیلی از افراد به استفاده از این تکنیک کاشی کاری در پروژه های مختلف علاقه نشان دهند. البته، برای استفاده از این کاشی شما باید به نیاز های پروژه و سبک طراحی آن توجه داشته باشید تا در این زمینه با مشکلی مواجه نشوید.

تفاوت کاشی معرق و معقلی

خیلی از افراد با تفاوت های موجود میان کاشی معقلی و معرق آشنایی ندارند! آنها نمی دانند که کدام یک از این طرح ها برای پروژه هایشان گزینه بهتری به حساب می آید. به صورت کلی، کاشی معقل به کاشی های ریزی گفته می شود که در اکثر مواقع با خطوط کوفی تزیین شده و می توانند زیبایی محیط نما را تا حد قابل توجهی بالا ببرند. این کاشی ها زیر شاخه های متنوعی داشته و شما می توانید آنها را در پروژه های زیادی مورد استفاده قرار دهید.

این در حالی است که کاشی معرق به قطعه های بریده شده و کوچک شده یک کاشی گفته می شود که خطوط و نقوش هندسی مختلفی را کنار یکدیگر ایجاد می کنند. با استفاده از این کاشی شما می توانید طرح های مختلفی را روی دیوار پیاده سازی نمایید ولی هیچکدام از آنها الگوی خاصی ندارند. به خاطر داشته باشید که کاشی های معرق هم برای پیاده سازی به زمان زیادی نیاز دارد. اگر شما هم به دنبال استفاده از تکنیک های سنتی و کلاسیک کاشی کاری در پروژه های خود هستید، لزوما باید به نیاز های آن توجه کنید.

هنگام استفاده از کاشی معقلی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

آیا شما هم به دنبال استفاده از کاشی معقلی در پروژه های خود هستید؟ در این صورت باید به چند نکته خاص توجه کنید. در ابتدا به خاطر داشته باشید که در برخی از مواقع، هزینه های مورد نیاز برای ایجاد این کاشی و پیاده سازی آن بالا می رود. پس قبل از اقدام برای استفاده از این کاشی، شما باید با کارشناسان خبره فعال در این زمینه برای دریافت مشاوره تماس بگیرید. عدم توجه به این مسئله چالش های گسترده ای را سر راه شما در پروسه کاشی کاری قرار می دهد.

جدا از این مسئله، برای استفاده از کاشی معقلی شما باید به دنبال استفاده از خدمات بهترین شرکت های سوم شخص ایرانی فعال در این زمینه باشید. پیاده سازی کاشی معقلی کار راحتی نیست. این پروسه به تخصص زیادی نیاز داشته و می تواند چالش برانگیز باشد. تیم های شناخته شده ای همچون گروه کاشی سنتی لطیفی، می توانند گزینه خوبی برای استفاده از این نما به حساب بیایند. در نهایت، برای استفاده از این سبک کاشی کاری شما باید از خدمات مشاورین حرفه ای هم استفاده کنید. دریافت مشاوره تخصصی در این زمینه همواره بازدهی مطلوبی را در اختیارتان قرار می دهد.

هزینه کاشیکاری معقلی چقدر است؟

حتما شما هم از خود می پرسید که قیمت خرید کاشی معقلی در تهران چقدر است؟ هزینه ای که شما باید برای خرید انواع کاشی در شهر هایی همچون تهران پرداخت نمایید، ثابت نیست. متاسفانه ایران از نظر اقتصادی کمی ناپایدار بوده و همین مسئله هم باعث شده تا قیمت متریال به کار رفته در ساخت کاشی، دائما در حال تغییر باشد. در نتیجه، اگر شما هم به دنبال خرید کاشی معقلی در بهترین حالت ممکن هستید، لزوما باید خدمات بهترین مراکز عرضه کننده ایرانی را به کار گیرید تا در این زمینه با مشکلی مواجه نشوید.

از جمله دیگر فاکتور های پر اهمیتی که روی هزینه خرید کاشی معقلی تاثیر می گذارد، می توان به شرکت های فروشنده اشاره نمود. شرکت های فروشنده مختلف، محصولات خود را با درصد های سود متنوعی روانه بازار می نمایند. صرف کمی وقت برای یافتن بهترین و مطرح ترین شرکت های ایرانی فعال در این زمینه به شما اجازه می دهد تا سفارش خود را در بهترین حالت ممکن ثبت کنید. البته که برای خرید انواع کاشی، شما باید مقداری وقتتان را صرف جستجوی بازار و یافتن بهترین تیم های کاشیکاری نمایید. عدم توجه به این مسئله هنگام پیاده سازی طرح، چالش های خاصی را سر راهتان می گذارد.

بهترین راه استفاده از روش کاشیکاری معقلی کدام است؟  

در نهایت، اگر شما هم به دنبال استفاده از کاشی معقلی در پروژه های مختلف هستید لزوما باید به سراغ بهترین شرکت های سوم شخص ایرانی فعال در این زمینه روید. با استفاده از خدمات تیم های معتبر و حرفه ای ایرانی، شما می توانید کیفیت اجرای پروژه را تا حد قابل توجهی بالا ببرید. جالب است بدانید که کاشی های معقلی می توانند وقتگیر باشند و همین مسئله هم باعث شده تا استفاده از یک تیم صبور و متخصص اهمیت زیادی پیدا نماید. با استفاده از تیم های مطرح و شناخته شده ای همچون گروه کاشی کاری لطیفی، شما می توانید به راحتی مدل های مختلف این محصول را پیاده سازی نمایید.

جالب است بدانید که گروه کاشی کاری لطیفی سابقه ای درخشان در زمینه پیاده سازی مدل های مربوط به کاشی داشته و همواره خدماتش را با تضمین در اختیار مشتریان قرار می دهد. تا امروز این مجموعه بیش از 200 پروژه موفق را پشت سر گذاشته و همین مسئله هم باعث شده تا خیلی از کاربران به استفاده از خدماتش علاقه زیادی نشان دهند. پس اگر شما هم به دنبال استفاده از خدمات ویژه ای همچون کاشی کاری تخصصی هستید، می توانید هم اکنون و با خیال راحت از تیم کاشی کاری لطیفی استفاده کنید.

کلام آخر

همانطور که در این صفحه مشاهده کردید، کاشی معقلی یکی از تکنیک های نوین و به روز به حساب می آید. این تکنیک کاشیکاری ویژگی های مثبت زیادی داشته و می تواند روی ظاهر نما تا حد قابل توجهی تاثیر گذار باشد. کار روی این مدل از انواع کاشی یک پروسه وقتگیر بوده و همین مسئله هم باعث شده تا هزینه های مورد نیاز برای پیاده سازی طرح و نما با استفاده از آن پیچیده باشد. اگر شما هم به دنبال استفاده از تکنیک های نوین کاشیکاری هستید، لزوما باید مقداری وقت با ارزش خود را صرف یافتن بهترین شرکت های فروشنده این کالا نمایید.

گروه کاشی کاری لطیفی با داشتن سابقه ای درخشان در زمینه عرضه انواع کاشی و پیاده سازی طرح های مربوط به آن، یک گزینه خوب برای خرید به حساب می آید. اگر شما هم به دنبال استفاده از خدمات کاشی کاری به صورت تضمینی در بهترین حالت ممکن هستید، می توانید هم اکنون و با خیال راحت از گروه کاشی کاری لطیفی استفاده کنید. واحد مشاوره این مجموعه آماده پاسخگویی به سوالات شما و رفع ابهاماتتان در این زمینه می باشد.

اسکرول به بالا