کاشی معرق

کاشی معرق چیست؟ (راهنمای خرید، قیمت، نمونه تصاویر و..)

کاشی معرق چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ علاقه مندان به طرح های کلاسیک کاشی کاری ایرانی، همواره با این سوال مواجه می شوند. به صورت کلی، کاشی کاری در ایران باستان اهمیت زیادی داشته باشد. حکومت های مختلف در بازه های زمانی متنوع نسبت به استفاده از طرح های خاص برای ایجاد کاشی و نما های فوق العاده جذاب اقدام می نمودند. یکی از بهترین طرح های کاشی کلاسیک ایرانی، به کاشی های معرق اشاره دارد. کاشی های معرق جدا از داشتن جذابیت زیاد و طراحی فوق العاده، می توانند زیبایی محیط اطراف شما را نیز تا حد قابل توجهی تحت تاثیر قرار دهند. همین مسئله هم باعث شده تا کاربران به استفاده از این کاشی علاقه زیادی داشته باشند. امروز ما قصد داریم تا چیستی انواع کاشی معرق و نکات مهم برای استفاده از این ابزار را بررسی کنیم. پس با ما همراه شوید.

کاشی معرق چیست؟

کاشی معرق چیست؟ برای شروع بیایید به این سوال مهم پاسخ دهیم. به صورت کلی، قطعه های بریده شده کاشی را اگر ما به درستی کنار یکدیگر قرار دهیم، می توانیم یک نقش خاص را ایجاد نماییم. زمانی که تکه های کوچک یک کاشی به صورت قطعه قطعه شده و با رنگ های مختلف در کنار یکدیگر قرار گیرند، معرق کاری رخ داده است. از زمان های قدیم کارشناسان معرق کاری را برای افزایش میزان مقاومت بنا و بالا بردن سطح زیبایی آن مورد استفاده قرار می دادند.

با استفاده از کاشی معرق شما می توانید هر طرحی که دوست داشتید را پیاده سازی نمایید. جالب است بدانید که این مدل از انواع کاشی می تواند طرح های پیچیده و الگو های خاص را نیز در اختیار شما قرار دهد. فقط کافی است به عکس کاشی معرق دقت کنید. متوجه می شوید که جذابیت و زیبایی طرح های پیاده سازی شده با استفاده از این کالا، فوق العاده هستند. البته که برای استفاده از مدل های مختلف این کاشی، شما باید به سراغ برترین تیم های اجرا کننده ایرانی باشید.

بررسی پروسه کاشی معرق کاری

پروسه استفاده از کاشی معرق چندین مرحله ساده و سر راست را به همراه دارد. در اولین مرحله طراحی، کارشناسان برای ایجاد این مدل از انواع کاشی باید نسبت به طراحی و رنگ آمیزی اقدام نمایند. پس از اتمام رنگ آمیزی، استادکاد کاشی های موجود را نشانه گذاری کرده و به آنها نمره می دهند. در مرحله بعد آنها طرح را به قسمت های مختلف برش زده و از کاغذ برای چسباندن آنها استفاده می نمایند.

سپس آنها به سراغ تکنیک های لب زنی، سوراخ کردن و گل بری برای آماده سازی نهایی محصول می روند. پس از اتمام سوهان زنی و نمره گذاری مجدد، کارشناسان ملات را آماده کرده و کاشی را در محل مد نظر شما نصب می کنند. شاید روی کاغذ، مراحل مورد نیاز برای معرق کاری خیلی کوتاه، خلاصه و سر راست به نظر برسند ولی در واقعیت این پروسه چالش برانگیز بوده و به مدت زمان زیادی نیاز دارد. ظرافتی که کاشی های معرق در خود جای داده اند را نمی توان در سایر تکنیک های مطرح و محبوب کاشی کاری مشاهده نمود. از همین رو، علاقه مندان به این تکنیک کاشی کاری باید مقداری وقت با ارزش خود را صرف یافتن بهترین شرکت های ایرانی برای پیاده سازی آن نمایند.

نگاهی بر تاریخچه این کاشی محبوب

به عقیده تاریخ نگاران و باستان شناسان، طرح کاشی معرق به دوران سلجوقی مربوط است. یعنی کاشی کاران ایرانی برای اولین بار در قرن 4 هجری نسبت به استفاده از این طرح اقدام نمودند. طی 400 سال بعد یعنی در قرن 8 هجری معرق کاران توانستند از هنرمندان پیشین جلو بزنند و حوزه تولید کاشی های معرق را متحول نمایند. تا امروز نما های جذاب ایرانی زیادی با استفاده از این کاشی تولید شده و هر کدام از این نما ها نیز یک سری ویژگی های خاص را به همراه داشتند. در قرن ده هجری، هنر کاشی کاری به اوج خود رسید. از جمله مراکز مهم معرق سازی در آن بازه زمانی می توان به اصفهان، یزد، هرات و سمرقند اشاره نمود.

مسجد کبود تبریز از جمله بنا های سنتی ایرانی به حساب می آید که با استفاده از کاشی معرق و معماری سنتی ایرانی تزئین شده است. جالب است بدانید که این تکنیک کاشی کاری را می توان به عنوان یک هنر صنعتی در نظر گرفت. پس از دوران صفویه دیگر کسی به استفاده از این کاشی علاقه ای نشان نداد تا زمانی که استاد حسین کاشی تراش اصفهانی، توانست مجددا این تکنیک را احیا نماید. به خاطر داشته باشید که این مدل از انواع کاشی می تواند نمای فوق العاده ای را در اختیار شما بگذارد.

ویژگی های کلیدی این کاشی کدام اند؟

هنر کاشی کاری یک دریای بزرگ است که ویژگی های مثبت زیادی دارد. کاشی معرق به واسطه داشتن یک سری امکانات و طرح های خاص توانسته شهرت مطلوبی هم کسب کند. به خاطر داشته باشید که معرق کاری می تواند روی زیبایی محیط تا حد قابل توجهی تاثیر گذار باشد. این تکنیک کاشی کاری به شدت زیبا بوده و به شما کمک می کند تا سطح زیبایی محیط اطراف خود را چند برابر نمایید. در نهایت این کاشی ها با تعرفه های متنوعی روانه بازار می شوند. افراد می توانند بر اساس بودجه ای که در اختیار دارند، بهترین مدل این کاشی را بخرند. پس این تکنیک کاشی کاری برای علاقه مندان به معماری سنتی یا کلاسیک ایرانی، یک گزینه عالی به حساب می آید.

چه تفاوتی میان طرح کاشی معرق و هفت رنگ وجود دارد؟

تا امروز افراد زیادی از ما سوال پرسیده اند که مهم ترین تفاوت های موجود میان کاشی هفت رنگ و کاشی معرق کدام اند؟ در پاسخ به این سوال، باید بگوییم که طبیعت به کار رفته در طراحی و ساخت این دو کاشی ها با یکدیگر تفاوت های زیادی دارند. محصولات معرق از تکه های کوچکی تشکیل می شوند. کاشی کاران حرفه ای با کنار هم قرار دادن تکه های ریز، می توانند یک طرح یا نقش بزرگ و جذاب را برای شما ایجاد نمایند. این در حالی است که تکنیک هفت رنگ شباهت های زیادی به نقاشی روی کاشی دارد.

اگر بخواهیم این مسئله را از نظر تاریخی بررسی کنیم، باید بگوییم که کاشی معرق بر کاشی های هفت رنگ اولویت دارد. در اکثر مواقع کاشی های هفت رنگ فقط به خاطر راحت بودن پروسه نصبشان در کنار این محصول مورد استفاده قرار می گیرند. به خاطر داشته باشید که هر دو این کاشی ها از نظر زیبایی فوق العاده بوده و می توانند معماری سنتی ایرانی را تحت تاثیر خود قرار دهند. پس قطعا هیچکدام از آنها بر دیگری برتری ندارند. مد نظر قرار دادن این نکته به شما کمک می کند تا بهترین مدل های کاشی را در بهترین حالت ممکن پیاده سازی نمایید.

چه نکاتی را باید برای خرید کاشی معرق در تهران مد نظر قرار داد؟

آیا شما هم به دنبال خرید کاشی معرق اصفهان یا تهران هستید؟ در این صورت باید به چند نکته خاص توجه کنید. همانطور که گفته شد، ظرافت در طرح های این کاشی اهمیت زیادی دارد. اگر شما خدمات برترین کارشناسان ایرانی را برای نصب این کاشی به کار نگیرید، می توانید کیفیت طرح را کاهش دهید. معرق کاری یکی از تکنیک های قدیمی تزئین محیط در ایران به حساب می آید که با استفاده از متریال مختلفی صورت می گیرد. چوب، سنگ، کاشی و غیره از جمله مهم ترین مواد اولیه ای به حساب می آیند که در این پروسه به کار می روند.

به خاطر داشته باشید که در برخی از مواقع اجرای کاشی معرق به زمان زیادی نیاز دارد. مخصوصا اگر شما به دنبال اجرای طرح های خاص و پیچیده باشید، باید مقدار زیادی زمان با ارزش خود را صرف یافتن متریال اولیه و استفاده از آنها نمایید.

در نهایت برای استفاده از کاشی های معرق شما باید بودجه خود را مشخص کنید. مشخص کردن محدودیت بودجه و خرید بر همان اساس به شما اجازه می دهد تا از ایجاد مشکل، جلوگیری نمایید. همه علاقه مندان به استفاده از کاشی های معرق یا معماری سنتی، باید این نکات را به خاطر بسپارند.

بهترین راه پیاده سازی نما با این کاشی کدام است؟

آیا شما هم به دنبال استفاده از کاشیکاری معرق هستید؟ در این صورت باید خدمات بهترین شرکت های سوم شخص ایرانی فعال در این زمینه را مورد استفاده قرار دهید. استفاده از خدمات شرکت های مطرح و شناخته شده ای که در زمینه کاشی کاری فعالیت می نمایند به شما اجازه می دهد تا در بهترین حالت ممکن نسبت به استفاده از این تکنیک کاشی کاری اقدام نمایید. جالب است بدانید که شرکت های معتبر و شناخته شده ایرانی همچون گروه کاشی سنتی لطیفی، می توانند گزینه خوبی برای پیاده سازی این نما به حساب بیایند.

گروه کاشی لطیفی با داشتن سابقه ای درخشان در زمینه اجرای انواع نمای کلاسیک با استفاده از کاشی های هفت رنگ، معرق و غیره همواره آماده خدمت رسانی به مشتریان در این زمینه می باشد. این مجموعه تا امروز پروژه های بزرگ زیادی را به اتمام رسانده است. فقط کافی است به نمونه کار های آن توجه کنید تا متوجه ویژگی های کلیدی اش شوید. در نظر گرفتن تعرفه ای مناسب همراه با ارائه خدمات تضمینی به عنوان دیگر ویژگی های مهم این گروه به حساب می آیند. پس برای اجرای نمای معرق همراه با قیمت مناسب، شما می توانید هم اکنون گروه کاشی سنتی لطیفی را به کار گیرید.

قیمت کاشی معرق چقدر است؟

قیمت کاشی معرق در بازار های داخلی ایران ثابت نیست. متاسفانه شرایط نا مطلوب اقتصادی ایران باعث شده تا هزینه های تولید کاشی دائما در حال تغییر باشد. یعنی قیمتی که شما باید برای خرید انواع کاشی و پیاده سازی طرح های مربوط به آن پرداخت نمایید، همواره در حال تغییر است. اگر شما هم به دنبال خرید کاشی های معرق و استفاده از آنها در بهترین حالت ممکن هستید، لزوما باید مقداری وقت با ارزشتان را صرف یافتن بهترین شرکت های سوم شخص ایرانی نمایید. چرا که یکی از مهم ترین عوامل موثر روی قیمت این کاشی، تولید کننده و نصاب آن است.

ابعاد پروژه، دقت طرح، ظرافت طرح، تعداد کاشی های مورد نیاز و زمان پروژه از جمله دیگر متغیر های پر اهمیتی به حساب می آیند که هزینه های مورد نیاز برای تولید و استفاده از مدل های مختلف کاشی معرق را تحت تاثیر خود قرار می دهند. پس اگر شما هم به دنبال خرید این مدل از انواع کاشی هستید، لزوما باید مشخصات پروژه را از قبل آماده کرده باشید تا هنگام خرید بتوانید قیمت دقیق را پیدا نمایید. عدم توجه به این مسئله، روند کاشی کاری را با چالش مواجه خواهد کرد.

کلام آخر

همانطور که در این صفحه مشاهده کردید، کاشی معرق ابزاری کاربردی به حساب می آید که در نما های کلاسیک یا سنتی ایرانی مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از این تکنیک کاشی کاری  سنتی شما می توانید جذابیت محیط اطراف خود را تا حد قابل توجهی ارتقا دهید. همین مسئله هم باعث شده تا افراد به استفاده از این سبک کاشی کاری علاقه زیادی نشان دهند. به خاطر داشته باشید که کاشی های معرق در طرح های متنوعی روانه بازار می شوند. توجه به طرح این کالا قبل از پیاده سازی اش همواره نتایج مطلوبی را در اختیارتان خواهد گذاشت.

آیا شما هم به دنبال پیاده سازی طرح های مربوط به کاشی معرق کاری هستید؟ حتما می دانید که این پروسه از نظر فنی راحت نیست! تخصص، دقت و تجربه از جمله مهم ترین فاکتور هایی به حساب می آیند که پروسه پیاده سازی این کاشی را تحت تاثیر خود قرار می دهند. اگر شما هم به استفاده از کاشی های معرق علاقه مند هستید، لزوما باید خدمات تیم های مطرح و شناخته شده ای همچون گروه کاشی سنتی لطیفی را مورد استفاده قرار دهید. گروه کاشی سنتی لطیفی با داشتن سابقه ای درخشان در این زمینه، یک گزینه فوق العاده برای پیاده سازی طرح های مربوط به کاشی های معرق به حساب می آید. پس اگر شما هم به دنبال پیاده سازی این طرح در بهترین حالت ممکن هستید، می توانید هم اکنون و با خیال راحت خدمات مجموعه لطیفی را به کار گیرید.

اسکرول به بالا